Festivalio „AŠ PASIEJAU VĖINA POPĀ“ uždarymo koncerte užfiksuotas rekordas

spalio 10, 2016

X tarptautiniame vaikų festivalyje „AŠ PASIEJAU VĖINA POPĀ“ suvešėjo, subujojo stebuklingosios POPOS daigai, o po sėkmingai atliktos avilių profilaktikos šeštadienį, sekmadienį bitelės baiginėjo medunešio darbus. Kartu saulei leidžiantis ir baigiantis koncertui, visi jau galėjo jį pasimėgaudami kopinėti. Keturias dienas telšiškius ir miesto svečius džiuginęs festivalis uždarytas.

Visą sekmadienį skirtingose miesto erdvėse koncertavo Lietuvos vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai, tradicines liaudies giesmes Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje ir Švč. Marijos Mergelės Ėmimo į dangų bažnyčioje giedojo šalies ir užsienio kolektyvai.
„Teatro“ kavinėje lankytojai galėjo paskanauti pagal užsieniečių festivalio dalyvių siųstus receptus gamintų patiekalų. Gardžiai kvepėjo totorių čeburekai, bulgarų „Banitsa“, slovakų „Pirohi“, latvių „Ligo“ sūris ir lenkų „Moshole“.
Pradėdama atsisveikinimo koncertą deivę Austėją įkūnijusi Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016 Etnokultūros ambasadorė etnomuzikologė, daktarė Loreta Sungailienė sakė: „Šio vakaro uždarymo koncertas turi suktis lyg smagratis, kad nė kvapo neliktų atslenkančios išsiskyrimo nuotaikos, kad telšiškiai prisimintų festivalį kaip didžiausios bičiulystės šventę“.
Žiūrovams priminta, kad dieną prieš Telšių miesto amfiteatro prieigose veikė „palapinių miestelis“. Ten triūsė amatų meistrai, kurie atskleidė savo auksinių rankų paslaptis. Vaikų išmoktas pamokas tautodailininkė Jadvyga Mačiūnienė įvertino dešimčia balų.

img_8823-1024x683

Festivalio tema – bitės ir bičiulystė. Koncerte geriausius savo numerius atliko puikiausi muzikantai ir atlikėjai: multiinstrumentalistas Saulius Petreikis su grupe ir Loreta Sungailienė, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vaikų grupė (vad. Loreta Sungailienė), Telšių vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ (vad. Rita Macijauskienė). Deivė Austėja pastebėjo, kad, jei nebūtų „Čiučiuruko“, nebūtų ir jaunimo folkloro grupės „Aidi ataidi“. Tai buvusių telšiškių grupė Vilniuje, kuriai pagrindus davė vadovė R. Macijauskienė.
Organizatoriai dėkoja savanoriams „čiučiurukams“, kurie tarsi tikri burtininkai kūrė reklamą, pradangindavo ir atidangindavo reikalingus daiktus, šlavė, kalbino, patarė ir pritarė… „Be tokių pagalbininkų nevyksta festivaliai, baidosi arkliai, neskrenda bitės ir neįmanoma bičiulystė“, – kalbėjo deivė Austėja.
Uždarymo koncerte pirmąjį medaus šaukštą už sukurtą eilėraštį apie bites gavo poetė Irena Daubarienė.
Festivalio vaikai parašė kreipimąsi į Telšių rajono savivaldybės merą Petrą Kuiziną, siūlydami įteisinti „Pupų“ dieną, kuomet visuose Telšiuose mažieji už pupas gautų saldainių. Vaikų rašytą laišką priėmė vicemeras Kęstutis Gusarovas.
Festivalyje „AŠ PASIEJAU VĖINA POPĀ“ pasirodė atlikėjai iš Bulgarijos (vaikų ir jaunimo folkloro šokių ansamblis „Haskovo“, vad. Nadezhda Atanasova), Slovakijos (vaikų folkloro ansamblis „Makovička“, vad. Štoffa Miroslav ir Sučka Jaroslav), Lenkijos (jaunimo folkloro ansamblis „Wiyrchowianie“, vad. Agniezka ir Barlomiej Koszarkowie), Latvijos (vaikų folkloro ansamblis „Dzīsmeite“, vad. Inese Zuģicka). Džiuginti telšiškių ir miesto svečių atvyko ir Lietuvos kolektyvai: Totorių kultūros centro folkloro ansamblis „Ilsu“ (vad. Almira Trakšelienė ir Liutauras Milišauskas), Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Kuršiukai“ (vad. Gabija Kochanskaitė ir Alvydas Vozgirdas), Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė).
img_9018-683x1024Baigiantis šventiniam koncertui, deivė Austėja paskelbė geriausių festivalio bičiulių apdovanojimo ceremoniją. Nuostabiomis karūnomis pasidabino labiausiai prie festivalio prisidėję draugai: Telšių vicemeras Kęstutis Gusarovas (įpareigotas karūna dalintis su meru), Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas, gėlių firmos „Skinta“ savininkė Birutė Lekavičiūtė, viso festivalio režisierė Laima Adomaitienė (Felicija Feifere). Taip pat įteiktos padėkos ir jau iškopinėto medaus stiklainėliai kolektyvų vadovams, L. Adomaitienei, B. Lekavičiūtei, Telšių kultūros centro dailininkei Aušrai Misiūrienei, ryšiams su užsieniu atsakingai Laimai Simanauskienei. Ansamblio „Čiučiuruks“ vadovei R. Macijauskienei nariai įteikė nuostabių rožių puokštę. Vaikai stebuklingais žodžiais pasakydami „Vadove, mes Jumis labā mylam“, sugraudino visus.

Į renginio uždarymą pakviestas Pasaulio „Gineso“ rekordininkas telšiškis Antanas Kontrimas. Jis atsakingai išmatavo per festivalį išaugusią pupą ir konstatavo: jog ši 2,5 metrų aukščio ir 1,5 metro skersmens stebuklingoji POPA pati didžiausia pasaulyje.
Baigiantis šventei, visi kartu šoko žemaičių krašto šokį „Blezdingelė“ ir dainavo naujai S. Petreikio perdarytą, festivalio himną „AŠ PASIEJAU VĖINA POPĀ“. Žemaitiškai jį atliko ir lietuvaičiai, ir užsienio svečiai. „Džiaugiuosi, jog festivalio projektas įvertintas Lietuvos kultūros tarybos ekspertų pačiu aukščiausiu balu, – sakė R. Macijauskienė ir pridūrė. – Galima daryti išvadą, kad žemaičiai yra labai darbštūs kaip tos bitelės, o mūsų kalba pati stipriausia, kurios mokosi visi“.
Po festivalio uždarymo žiūrovų akis ir ausis džiugino akustinis Aistės Smilgevičiūtės koncertas.

 

 

img_8979-1024x683 img_8949-1024x683 img_8917-1024x683