Vienuoliktą kartą Telšių mieste nuaidėjo – tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio ,,Aš pasiejau vėinā popā“ tradicinė daina, šokis ir muzika

liepos 19, 2018

Vienuoliktą kartą Telšių mieste nuaidėjo, nuskambėjo tradicinė muzika, dainos ir šokiai. Tai – tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio festivalio ,,Aš pasiejau vėinā popā“ dovanos visiems Telšių žmonėms. Pasak festivalio iniciatorės ir vadovės Ritos Macijauskienės, festivalio sėkmę lemia unikalus jo rengėjų ir dalyvių ryšys su folkloru, kuris per amžius išsaugojo lietuvišką pasaulėvaizdį, mūsų kultūrinius simbolius ir vertybes. Festivalis taip pat moko atrasti ir pamilti tradicinę muziką, ją saugoti ir puoselėti ateities kartoms. Šiemet festivalis pasiūlė per 10 renginių, kuriuose skambėjo tiek tradicinio, tiek šiuolaikinio folkloro koncertai,  naktišokiai, vyko kūrybinės dirbtuvės, makūlatūros rinkimo akcija, tradicinių žaislų gamybos dirbtuvėlės, Kauno valstybinio lėllių teatro ,,Molinis sapnas“ pristatymas, šv. Mišios ir tradicinių dainų valanda, ,,Vakaro muzikos“ ciklo koncertas su multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu, Rasa Serra bei grupe ,,World Orchestra“.

Šis festivalis Telšiuose vyksta jau nuo 1996 metų (kas dveji metai) ir yra vienas iš nedaugelio Baltijos šalyse vykstančių autentiškosios tautinės-tradicinės muzikos festivalių, skirtų vaikams ir jaunimui. Per keturias festivalio dienas Telšių miesto žmonės bei svečiai turėjo galimybę susipažinti su festivalio dalyviais — folkloro ansambliais iš Čekijos, Senegalo Respublikos, Slovakijos, Lenkijos taip pat — geriausiais Lietuvos vaikų ir jaunimo folkloro ansambliais bei tautinėmis bendrijomis. Užsienio svečiai pristatė savo krašto tradicines dainas, muziką, šokius, tautinio kostiumo savitumus. Festivalyje dalyvavo jaunimo folkloro ansamblis ,,Piątkowioki“ (Lenkija), vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Kopaničar“ iš Čekijos, daugiausiai visų žiūrovų dėmesį prikausčiusi Afrikos tradicinių instrumentų grupė „Afro fola“ (Senegalo Respublika), vaikų folkloro ansamblis „Lubovnaček“ (Slovakija), rusų vaikų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (Visaginas), jaunimo folkloro grupė „Aidi ataidi“ iš Vilniaus, vaikų folkloro ansamblis „Kuršiukai“ iš Klaipėdos miesto, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Alksniokā“iš Mažeikių, Kauno jaunimo folkloro ansamblis „Gilė“, Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“.

Festivalio iškilminga eisena visiems Telšiams skelbė: susirinko vaikai ir jaunimas iš įvairių žemės platumų paskelbti, kad saugo ir puoselėja savo krašto kultūrą, kad gerbia ir myli gamtą, nes surinko ir moka daugybę dainų, kuriose apdainuojami medžiai. Būtent medžių ir žmogaus darna lietuvių pasulėjautoje ir buvo šio festivalio tema. Telšiai, įstabios gamtos prieglobstyje, šventę sutinko su dėkingumu, nes reta galimybė vienoje vietoje pamatyti tiek talentingo ir gražaus jaunimo. Festivalio „Aš pasiejau vėinā popā“ dalyviai prisijungė prie respublikinės akcijos ,,Laisvės medžių sodinimo dienos“, pagerbiant svarbią Lietuvai valstybės atkūrimo šimtmečio datą tuo pačiu dešimt medžių (kiekvienas folkloro ansmablis) pasodino Telšių mieste, kurie taps gražiu šio festivalio palikimu, linkėdami kiekvienam sodinukui prigijimo, kad pergyventų mus visus, sutikdamas vis naujas ir naujas dainuojančių žmonių kartas…

Festivalio metu šurmuliavo tradicinių žaislų gamybos dirbtuvėlės, vyko užsienio svečių koncertai Telšių miesto ir rajono gimnazijose. Festivalį vainikavo festivalio dalyvių eitynės ir koncertai Telšių miesto amfiteatre. Šis festivalis puoselėja tradicinio folkloro kryptį, tačiau yra atviras įvairioms inovacijoms. Festivalis turi savo ,,veidą“ ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Festivalis tapo savitu kultūriniu reiškiniu, akivaizdžiai patvirtinančiu, kad etninė kultūra yra aktuali šiandienos žmogui, erdve, kurioje susiburia talentingiausi vaikai ir jaunimas, gimsta naujos etninių ženklų interpretacijos, pamatomas pasaulio etninių kultūrų grožis.